
Теорія і практика інтелектуальної власності
№ 2 / 2026
ISSN (Print) 2308-0361
ISSN (Online) 2519-2744
DOI: https://doi.org/10.33731/tpip.2026.2.2
Подано до журналу 2026-03-12
Прийнято до друку 2026-04-03
Опубліковано 2026-05-28

Проблеми доказування розміру збитків та компенсації у справах про порушення прав на торговельну марку
Валерія Машкова
докторка філософії у галузі права,
адвокатка,
Адвокатське об’єднання «ADVANCE PARTNERS»
Київ, Україна
https://orcid.org/0000-0002-2036-988X
Анотація
У статті розглянуто практичні аспекти доказування розміру збитків, завданих порушенням прав на торговельну марку, а також розміру компенсації, яку необхідно стягнути у зв’язку з порушенням таких прав. Виокремлено ключові методи обрахунку збитків, завданих порушенням прав на торговельну марку, і наведено основні правові позиції Верховного Суду з цього питання. Проведено аналіз сучасної судової практики стосовно стягнення реальних збитків та упущеної вигоди у справах щодо захисту прав на торговельні марки. Висвітлено нормативно-правове регулювання визначення розміру збитків за законодавством країн Європейського Союзу та Сполучених Штатів Америки. За результатами дослідження зроблено висновок про головні недоліки української правозастосовної практики у сфері доказування розміру збитків, що знижують ефективність судового захисту прав. Запропоновано шляхи вдосконалення національного законодавства у сфері визначення та доказування розміру компенсації, яка підлягає стягненню у разі встановлення вчинення порушення прав на торговельну марку.
Ключові слова: реальнізбитки, упущена вигода, компенсація, доказування, захист, права інтелектуальної власності, торговельна марка
Посилання
Бутнік-Сіверський, О. Б. (ред.) (2018). Теоретичні та методичні засади визначення збитків, завданих неправомірним використанням прав на об’єкти інтелектуальної власності. Інтерсервіс.
Гусаковська, Т. (2014). Підходи до визначення розміру збитків від неправомірного використання об’єктів інтелектуальної власності. Економіка, організація і управління підприємством, 3, 86−91.
Панфйорова, Л. (2025). Правове регулювання оцінки збитків від порушення прав інтелектуальної власності в Україні, ЄС і США. Теорія і практика інтелектуальної власності, 4, 74−83.
https://doi.org/10.33731/42025.346634
Ткачук, Г. В. (2020). Реалізація і захист прав суб’єктів господарювання на торговельні марки [Дис. д-ра. філ., Донецький національний університет імені Василя Стуса].
https://nrat.ukrintei.ua/searchdoc/0820U100467